Ebben a részben szétszedjük a szlovénok új csodakarabélyát, a Perun X-16-ot, meg persze lövöldözünk is vele.
A fegyver szerkezete érdekes egyveleg: Az előágy alatt van egy AR-szerű gázelvezető cső (állítható gázelvételes), mely azonban nem direktbe a zárra és ezzel a tokszerkezetbe vezeti az égéstermékgázokat, hanem egy rövidke gázhengerbe a töltényűr felett közvetlenül.
Ebbe a gázhengerbe csatlakozik a zárvezetőn levő rövidke gázdugattyú, ami azonban csak kb. 15 mm-t mozog együtt a zárvezetővel, aztán azt viszi tovább a tehetetlenség, elfordítja a forgózárfejet és megtörténhet a kireteszelés.
A kis mozgó zártömeg mellett azzal az előnnyel is jár, hogy az égéstermékgázok nem hagyják el hátrafele a gázhengert, nem jutnak a tokba.
A lower majdnem azonos az AR-15-tel, de olyan, mintha a buffer tube tartója “le lenne vágva”.
Sokkal érdekesebb a komplex, alumínium tokfelsőrész. Itt látszik, hogy mennyire precíz munkát végeztek a Tinck Armsnál a gyártással foglalkozó szakemberek. Ugyanis olyan tökéletesen az illesztések, hogy jobban meg kell néznünk, hogy rájöjjünk: három főbb nagy alumínium alkatrészből áll össze.
Egy dologba kötnék csak bele a belső szerkezetet megismerve: az AR-15 ütőszeget csak egy biztosítóvilla (törékenynek tűnik, de valószínűleg nem az, hiszen az AR-15-nél is ilyen, csak nem így szabadon áll) tartja a helyén a zártestben, és nincs passzív ütőszegbiztosítása.
A lövészet során a kontrollálhatóság kiemelkedő volt – ha egy hangtompító lett volna rajta, akkor lehet, hogy csak a nagyobb hüvelyek kipotyogása mutatta volna, hogy nem .22-es. Hiszen ugye a lőlapokon ütött lukak is ugyanakkorák.:-)))
A gyártó oldala: https://www.tinck-ar.com/
Köszönjük a tesztfegyvereket a debreceni TACTICAL fegyverszaküzletnek! (https://tactical.hu/)